Váňa, Váňa, Váňa - Kubík, pětkrát vítězně se zubí

Sobotní počasí bylo doslova aprílové, během dostihů jsme museli asi pětkrát vytahovat deštník a pršelo i před nimi. Na kole jsem naštěstí nezmokl.
Prvním dostihem byl čtyřkový handicap na 2200 m, jehož 10 účastníků neslo od 48 do 63 kg. Z role prvního favorita nakonec vytlačila bílého KATAFALMUSE (4) ESDARKA (2,5). Šafář v běloušově sedle se snažil, ale již před posledním obloukem musel použít nič a nakonec propadli až pod tabuli. Dostih překvapivě stylem start-cíl ovládl CIMO (8) s Martinem Laubem v sedle, bylo to první životní vítězství trenéra Brože. Za ním skončili CHEROKEE ROSE (12) a první favoritka ESDARKA. My jen tak ze sportu zahráli 3 koně kombinačně za 60. nejlepší z nich MONTEPUCINI (5,5), skončil čtvrtý. Nakonec byly dvě výhry po 2860 Kč za velké pořadí podle čísel 2 - 6 – 8. V malém, které nikdo nehrál, se převádělo 28 Kč.
Tím v podstatě skončilo sázení. Druhou rovinu vyhrál pro trenéra Blechu favorizovaný DRAN (1,9) se Sovkou. Za ním skončili domácí BALTYK (5) s PURGETTOU (4), mezi které se na třetím místo udržel celý dostih odvodivší INIESTAS (13). Obě pořadí se převáděla, v malém 287, ve velkém z jediného vsazeného tiketu 7 Kč.
Poslední rovinu vyhrála po tuhém boji dvojice favoritek o krátkou hlavu TREVILLA treníra Petrlíka před Chemikovou pravou sestrou CHRONIKOU (obě 2,3). Většinu dostihu jim sekundovala stájová kolegyně vítězky FABRITTANA (12), kterou v závěru ohrožoval SPARROW (6), asi ne nejlépe jetý am. Spáčilem. Malé pořadí díky převodu přineslo výhercům po 67, ve velkém se převáděla suma o 3 Kč vyšší.
Nastoupily překážky a s nimi klany Váňů. Všechny 3 steeply vyhrál Josef Váňa mladší se svěřenci svého otce, oboje proutěnky Michal Kubík, ještě nedávno jejich stájová dvojka, pro trenéra Tomáše Váňu.
Úplně jednoduchá vítězství to ale ve steeplechase vždy nebyla. To první s READY FOR SMILE (3), pravým bratrem derby vítězky Ready for Life, bylo po boji o hlavu před domácím NEICEREM (2,8) , třetí skončil MUCH MORE (7,8). Čtvrtá byla BONĎA (3,5), po téměř dvouleté přestávce stále věrná své taktice od startu v čele. Dvojsázka vynesla 94 Kč, trojsázka převáděla 189.
Další dostih vyhrál náš oblíbenec se špunty v uších desetinový favorit CROSS ICE (1,5). Výrok byl jistě 2 délky, ale ještě v padoku mu Váňa jr. fixoval jazyk a potom narazil nakonec pátou WOOLFILLY(10), za což dostal žokej flastr 1500 Kč. Na první pohled to vypadalo, že si spletl kurs dostihu a zachraňoval to riskantním manévrem, ale další průběh dostihu ukázal, že to bylo špatnou ovladatelností nervózního hnědáka. Druhý skončil FLICKER (4,5), třetí RICORDAMI.(12), pořadí 26 a 511.
V hlavním dostihu udával tradičně tempo JACUZZI (3,5) , ale nakonec skončil pod tabulí. Cílem proběhli koně v pořadí NEBRIUS (2,2) – GEMANUS (7,8) – NEVERLAND (4,5). Po protestu ex offo, však byl vyhlášen vítězem ten třetí v cíli. a Kocman s Boyerem mají zákaz startu na 30.8. Nejsem sám, kdo si myslí, že by Váňovic bělouš nevyhrál. Malé takto bralo 50, ve velkém se převádělo 180. Na skoku do vody skončili LEMUEL a REGINE, dcera Registany.
Proutí tříletých vyhrála favoritka dne BAZALKA (1,4). Dcera skvělého otce překážkářů King’s Theatre dobře skáče a má i dobrou rovinovou třídu, startovala v „Ceně Napajedel“. Výsledkem bylo lehkých 8 délek, třebaže celý dostih tempo udávající OLAMAIUS (7) se velice snažil, třetí došla INTIQUILLA (5). Převody 315 a 266, u malého převod opravdu překvapil.
No. museli jsme to vybrat ( popravdě nás Olomoučák přesvědčil) a doběh ZEUS (1,9) – REMINO (4) – ARCIONE (6) bral 41 a 178. Doufejme, že bude pěkný podzim a sejdeme se zde začátkem listopadu na rozloučení se sezónou a uvidíme tak nové plastové ohrazeni padocku, nahrazující staré zetlelé dřevo.
Nedělní Vary byly doslova tryznou pořadí, malé bralo v prvním dostihu 251, v šestém 200. Po sedmém dostihu se převádí do Pardubic 210 v malém a za 7 dostihů naakumulovaných 371. Už se těším na ten boj!
Třikrát vyhrál loňský šampión Murzabayev a mezi žokeji tak přituhuje. Hlavní dostihy však vyhráli Foret s NIDAROU a Verner s dvouletým VALMONT OHNE zajímavého původu Look Honey - Vadeona.

Autor: Red Rum