Těžká potupa v hluboké oranici

Podzimní počasí zahájilo poslední kvalifikaci, obloha  se v průběhu odpoledne vyjasnila, naše tváře nikoliv. Bylo měkko, oranice dělala koním velké problémy a brala hodně sil. Měkká dráha měla ale vliv na počet škrtů, byly jen 3.

Pře prvním dostihem nefungovaly všechny obrazovky a tak jsme tříleté proutky vynechali. Udělali jsme dobře protože druhý doběhl totální outsider NAIKY, který odskočil s kurzem 25:1. Vyhrál lehce o 5 délek spolufavorit LUMPIK (2,75) kterého jel pro Wroblewskiho  Thomas Boyer , třetí byl EXOTIC VALLEY (4). Pořadí se převáděla ve výši 812 a 854.

Vybrali jsme 722 v malém za doběh KYSHANTY (7) - CARDAM (3,5)- Slovenský favorit, zdolal k naší škodě o nos našeho oblíbence TEREBESZE (9), tabuli doplnili další účastníci loňského Poplerova memoriálu SHAMAN  (8) a BORDERLAND (3). Vítěze jel pro trenéra Zobala Bartoš, ve velkém se už převádělo 2779.

To byl impuls k větší investici, ale můj osobní Kalousek nepřipustil větší náklady než zisk z předchozího dostihu a tak jsme omezili outsidery jen na třetí místo. SISI MERBLE (10) na druhém místě nás vytrestala. Dostih klisen vyhrála znovu FANTAGHIRO (2,3) s Novákem, třetí byla AKADA (5) velké pořadí bralo 4715, v malém se převádělo 847. Ušetřili jsme 300, abychom přišli o 3 tisíce.

V následující cross-country překvapily zelenobílé barvy mého oblíbeného klubu, které nesl Michal Kubík v sedle DRACULY (10), druhý byl polokrevný TER MILL (6),  třetí  UNIVERSE OF GRACIE (10). Z favoritů došel nejlépe čtvrtý JAM TAKI (3,5), ještě více zpět skončili NIKAS (2,25)  STATUS QUO (7) a MODENA (7). Převod malého byl už 3577, velkého jen 910.

Kvalifikaci režírovali Váňovci, ve volnějším tempu vodil READY FOR SMILE (14), následoval REGENT SILVER (3,5). Josef mladší v jeho sedle po příchodu na trávu a odpadnutí vodiče k sobě nikoho nepustil a vyhrál jistě o 6 délek před mohutným AL JAZEM (6) a MOULOU (6). Tito tři ale nejsou do Velké hlášeni, kvalifikaci splnili čtvrtý SPERANZA (20), pátá CANTRIDARA (8)  a sedmý AMRAGON (3,5). Šestý došel rovněž nehlášený READY FOR SMILE. Martina Růžičková vypadla z RUBÍNOVA (30) sedla na irské lavici, FRASINI (7), IMBIR (12), KING OF GRACIE (8,5)a VALLDEMOSO (4) byli zadrženi. Pro VALLDEMOSA to asi znamená neúčast v letošní velké a možná i konec dostihové kariéry.  Hráli jsme jen malé a brali 492, velké bylo 1547.

Klasický steeple byl  loterií o 15 koních, protože čísla 16 a 17 se nedostala ani do moci startéra. Moji koně obsadili téměř celou tabuli v pořadí MI SENOR (12) QUATIKI (10) SORTINA (2,3) a NELLA BELLAMY (16). Všem ale vytřelo zrak největší překvapení letošní pardubické sezóny ORIX s Michalem Köhlem (40). Vrátil se  takřka do dvou letech do formy ze sezóny 2011 , kdy nám pár pořadí zkazil a stejně jako loni jednou  zaběhl a vyhrál. Převody 1337 a 805.

V dalším dostihu  jsem zaznamenal svoji největší potupu za poslední roky. Hrál jsem 6 koní v malém pořadí a ze 14 startujících obsadili druhé, páté, šesté a poslední sedmé místo. Vyhrál prakticky start – cíl SPIKE (14) se svým trenérem Kovačíkem v sedle při výroku velmi lehce o 6 délek. Za ním došli FALCON WING (5), TRIPOLIS (12), APARTMAN (14), DEKOLT (3), TIMBER (10) a LADY JANE (7). Malé bralo krásných 4585, ve velkém se převádělo 2968.

Předposlední dostih přes 401 Kč za malé pořadí mě potupil skoro stejně. Z pěti hraných koní v osmihlavém poli došli jen dva v pořadí NADAL (4,5) - REAPER (2,1) , Za nimi se seřadili outsideři JANTAR(12), TADEAS HAJEK (20) a LA ROCHEL (13). Jmenovec řiditele alchymistických dílen a osobního lékaře Rudolfa II byl však diskvalifikován, protože již místo první překážky skočil sousední a celý dostih absolvoval Marcel Novák v jeho sedle zbytečně. Vítěze jel Josef Sovka a velké pořadí 5383 bral nejspíš někdo z okruhu trenéra Blechy, jehož koně obsadili první a třetí místo. Dostih probíhal z větší části jako kvalifikace, vodil Váňův SIXTYSEVEN (4,5) pro KAIE (2,25). Na skoku u hangáru ale udělal chybu, spadl a vstávající Kubík dostal od dalšího koně do nosu nebo zubů (nebo obojího), KAI byl zadržen o dva skoky dále. Kluci by měli více číst Dicka Francise, jehož deska je na městské tribuně. Tam se žokej vždy po pádu stočí do klubíčka… aby minimalizoval následky. Minule dopadl obdobně Velek.

Závěrečný bumper skončil zadrženým  18-ti délkovým vítězstvím favorizované WAIKITY (4) s Borčem , mimochodem začínala na 1,8! Za ní doběhli SCOTY (5), MODERATOR (4) a křestní jméno vítěze předcházejícího dostihu RAFA (2,25), tabuli uzavřelo téměř křestní jméno kanonýra Schalke 04, představující ale spíš výrobce zemědělské techniky CLAAS (12). Malé bralo 326, velké 966.

Ráno jsem si vytáhl trojku mečů, stejně jako v pondělí. Pořadí tří koní ale uniklo a čtyři malá pořadí nezaplatila ztráty. Finále za měsíc snad bude lepší.

Autor: RedRum