Tarot nelže

Na první klasiku se celkem příjemně ochladilo, méně příjemněji v průběhu odpoledne zapršelo.  Odpoledne zahájil žákovský handicap a v něm dosáhla svého prvního vítězství žákyně Zábranová v sedle valacha SAGAJI (kurs 12), který už vyhrál podruhé. Oba tak mají bilanci vítězství v každém sedmém startu. Nezabránila jim v tom ani mnou vybraná sehraná dvojice stáje Filip, tedy MUFFIN s Pavlínou Filipovou (3,75). Třetí byl favorizovaný FÜRST FEIVEL (2,75), za ním ERAGON (10) a CAZZAR (3,75). Malé bralo 279, ve velkém se převádělo 672.

Druhý dostih byl sprint na 1000 m pro druhou kategorii a vyhrál ho zcela bezpečně MOON BAY RIVER (4) s Radkem Koplíkem, pro něhož to bylo první letošní české vítězství.  Dvě a tři čtvrtě délky zpět získal druhé místo DEMON KING (12) před DECORUSem ((7) a tabuli doplnili HEAT SET (5) a  favorit EASTERN LIGHT (2). Malé 550, velké 2345.

Následující očekávanou čtyřkovou míli odvodil tradičně bílý dres s zelenobílou šachovnicí na rukávech, tentokrát ho měl na sobě  Jan Verner v sedle RABBIT HAAFD (), králík tradičně zhaaasnul  a dotované  pozice obsadilo společenství favoritů AMSSIO(5,5) - ADIUTANT (2,25) – MORNING MIRACLE (2,75) a USSURIJSKÁ TYGŘICE (4,5) před outsiderem KONDÉ (16). Vítěz byl suverénní, jeho náskok byl 3 ¼ délky. Sledovaný MORNING MIRACLE třetí místo stihnul o krk,  na druhého mu chybělo půl délky. V sedle vítěze splnil žák Laube svým 25.vítězstvím polovinu žokejské normy. Malé bylo větší než velké 238 :210.

Mílaři třetí kategorie už běželi za mírného poprchávání a byl to nejhezčí doběh odpoledne- Výrok byl ½ - ½ - krk – 2 ¼ a koně se seřadili v pořadí FREYA  (4,5) – LABEL FIVE (3,5) – HAWA BALI (8) – AKADA (5) – LATIN QUARTER (5). V sedle vítězky seděla dcera trenérky Pejškové, Helena.

Hlavní bod programu překvapení nepřinesl. Králice CHARLAYNE vodila pro svoji ambicióznější kolegyni RABBIT DARK ANGEL (14). Pro tu  je ale míle za stropem jejícho distančního optima a tak uhájila jen páté místo. Dostih byl plně v režii favoritek WHITE ANGEL (4) před boxy zlobila, ale i z nejvyššího čísla se rychle dostala za špici a nerozdala metry jako v Deylově memoriálu, stačilo to jen na bronz. ICENI GIRL (2) zaútočila podél bariéry, ale na závěr FRENCH QUEBEC (3) neměla. Ta po nepříliš optimálním průběhu přesvědčila o svých kvalitách a protože byla ještě nerozběhaná a delší vzdálenosti jí půjdou evidentně k duhu, zdá se být o favoritce významných dotihů pro klisny být jasno. Jediné, co kalí radost, je čas 1:43,98. Je slabší než čtyřka o hodinu dříve, tam měl vítěz 1:43,55. Svůj vliv na to snad měla měkčí dráha a snad i taktika králíkářů, třetí čtyřstovka byla za 27,65! Dotovaných míst bylo 7 a doplnily je  čtvrtá STRAIGHTWHISKEY (10) a pod tabulí ještě NURBELA (7) a SANSHA (30). Český chov byl tradičně poražen 6., 10. a 16. místo. Výrok jistě 1 ¼ - 1 – 2 – 1, první klasické vítězství u nás zaznamenal slovenský žokej Ján Havlík. Vzhledem k tomu, že má letos jezdit první šance manželů Charvátových, nezůstane asi při jednom triumfu. Druhý triumf v JCK získal , po ARGANTĚ, dr.Olehla. Pořadí dvou 78, tří 277.

I šestý dostih byl mílový a DUPLO (4,5) potvrdil, že míle není jeho trať, uzavřel tabuli na děleném pátém místě s LABBELOU (20). Před nimi skončili LOVE STYLE (4) – PICCABIO (5) – CRUEL WIND (3,5) a UNIRAY (8). Vítěze sedlala  opět trenérka Pejšková, tentokrát pro Vendulu Korečkovou. Dvojsázka vyplácela 170, trojsázka se převáděla.

Vytrvalecký dostih na 2400 m měl dvojici favoritů od P, PUMPKIN (2,5) a POWER EVA (2,8). Valach byl po celý dostih aktivnější. Tlačil ze druhé pozice na tempo, které určoval Gary Hind DIAMOND RACE RACE (5,5), trefil to tradičně perfektně, dokázal se chytit útočníků a vrátit se na první pozici. O ¾ délky zpět skončil druhý LEV (5) a krk za ním mohutně zezadu útočící SHADOW MOON (7), bohužel pozdě. čtvrtý byl TRIVERO (8) a dvojice favoritů bojovala jen o poslední dotaci, kterou o krk získal PUMPKIN. Obě pořadí se převáděla, 1190 a2016 Kč. Já mohl jet domů, abych zažil trochu adrenalinu s náhradní autobusovou dopravou.

Poslední dostih na 2200 m vyhrál opět kůň vedoucí od startu, tentokrát to byl ÉBEN (4) se Zatloukalem, o krátkou hlavu druhý byl po tuhém boji PALEFACE (7)., až třetí první favoritka MEDULA (1,8). Umístili se ještě ROONY (4) a LUCCANI (15).  Pořadí po převodech brala 408 a 771 Kč.

Na závěr trocha „statistiky“ Z 95 startujících koní jsem uvažoval o 22 na vítězství a 27 dalších na místo. Ze 41 míst na tabuli  jich obsadili 35.  Nebyla tam vítězná FREYA, druhý DEMON KING a pátí KONDÉ, LATIN QUARTER , LUCCANI a LABBELA , ta děleně. To se samozřejmě nedá hrát naplno ale jen s určitými předpoklady kráceně. Předpoklady zcela špatné, v soutěži Dostipy  nula bodů, jen 3 druhá a jedno třetí místo, zatímco náhradní koně vyhráli 3krát. Moje tarotová karta pro neděli byla 5 pohárů = zklamání. Výstižné, proto jsme hrál opatrně a neprojel všechno, co mi v sobotu přinesli naši (a švédští) hokejisté. Jedinou radost mi udělala FRENCH QUEBEC, syn se mi z této kanadské provincie vrátí v sobotu a já mu ani nemůžu ukázat tikety na tuto klisnu, v neděli své jediné vítězné.

Autor: RedRum