Kady na Monte Carlo Valaši

Ideální počasí i dráha, to byla nedělní Chuchle. Program rámovala dvě klání třetí kategorie, to úvodní ovládlo trio favoritů v pořadí VITTORINO (3) ž.Rája - MIKESH (3) - SAMRUK (4). Přes plně obsazené boxy brala pořadí ubohých 186 a 145, velké bylo neočekávaně nízké.

Simsonova cena klesla v posledních letech do druhé kategorie, měla však na startu elitu dvouletých. Mezi všechny dvouleté vítěze 2012 v pořadí NIDARA (2,6) RABBIT MOTIVMAN (2,2) WOOLFILLY (3,6) a RENNY STORM (5,5) se na třetí příčku o hlavu vecpal jmenovec vládce a válečníka z 8.století BILGE KAGAN (14). V malém jsem „bral“ 76, ve velkém se 665 převádělo.

Jedničkoví sprinteři přišli do cílové roviny za vedení dua klisen, zatímco tříletá RABBIT DARK ANGEL (16) propadla až na desátou pozici., čtyřletá DOROTKA (7) odolala všem kromě mosteckého vítěze JUST FLY (12). Ten,vedený opět Zatloukalem, ač naposledy zdolal DOROTKU o 1 ½ délky, se netěšil důvěře publika centrálního hippodromu a jeho kurs z vypsaných 5:1 utěšeně stoupal. Tentokrát vyhrál bezpečně o 1 ¾ délky a potěšil mě výší malého pořadí 1477. Skutečným šokem bylo ale třetí místo CHARHIZARDA (16), který za sebou nechal všechny favority v pořadí CORCOVADA (3) - ERGIYAS (6) - KENDY (3,5) - KOLYMBIA (3). Za zmínku stojí čas 1:11,50 a především jednotlivé čtyřstovky 25,24 – 22,66 – 23,61.

Mílařů se sešlo jen osm a Rájou vedený ROCHES CROSS (1,8) se SHARPOURem (3) potvrdili úlohu favoritů. Přestože SHARPOUR uhájil druhé místo jen o nos a hlavu před prvním slovenským hostem SILVERATORem (17) a LYSYANem (11). Výhry pořadí odpovídaly očekávání 36 a 673.

16 tříletých klisen mělo jedinou favoritku FRENCH QUEBEC (1,6) s Havlíkem, překvapením byl ale výrok boj ½ délky, tak blízko skončila SICÍLIE (10) s Línkem, první jezdec Vocáskových Rája totiž zvolil až třetí v cíli WHITE DARK ANGEL (5), za kterou doplnily tabuli PAHEELI (14) a NURBELA (8,5). Výhry byly nedůstojných 98 a 69. Při této bídě jsem ještě dokázal vydělat, protože jsem hrál jen 5 malých pořadí s vítězkou a 2.,3.,4.,5. a 10. klisnou v cíli. Čas po prvním furlongu 14,85, celkem ještě solidních 2:19,59.

Ve vytrvaleckém Zlatém poháru se opakoval doběh z 27.května DONN HALLING (3,2) - DHOUTE (50). Vítěz prodloužil svoji dosud vítěznou kariéru, poprvé startoval až jako tříletý 13.8.2011 v Kolesech a přinesl Vendule Korečkové dosud největší úspěch. Jako už mnohokrát, odhadl dokonale tempo Gary Hind v sedle druhého v cíli . Jen o krátkou hlavu skončil boj o třetí místo v pořadí MARIYDI (2,4) – DORIAN CROWN (16). Tabuli uzavřel OMNIBUS (20) , pod ní zůstal MY OLD HUSBAND (10) paní Charvátové. Čas 2:32,60 a překvapilo, že někdo trefil i velké pořadí. 1020 a zejména 1701 velkého mi přijde málo za takovou trefu.

Rébus zvaný České derby měl 16 neznámých, ty zahraniční byly utajovány tak dlouho, že trenérka Kubovičová dostala pokutu 200 Kč za pozdní příchod koní MOVE YOUR VISION (2,6) a ATACK (13) do paddocku. I za tu chvilku bylo vidět, že první favorit, ač nejmladší účastník dostihu (*20.5.) nevyniká jen rodokmenem. Z ostatních se mi líbil především PEGAS (3) a znatelnou proměnou prošel KADYNY (20). Před dostihy jsem dával větší šance jeho tréninkové partnerce CRIOSTAL (25), ale jezdecké obsazení šance otáčelo. Poprvé jsem viděl ještě duo DESSON (20), BIONIC FACE (14), víc se mi zamlouval hnědák dr. Olehly. Mojí jednoznačnou volbou byl první favorit MOVE YOUR VISION a zahrál jsem si ho s většinou pole. Dostih odvodil Ted DUNCAN v sedle s „nešťastné třináctky“ = KAPTAHa (20), kterému prý nejméně vadí jít z čela. Ostatní modrožlutí šli schovaní za polovinou pole, úplně poslední šel KADYNY (20). Tempo bylo poctivé, výsledný čas 2:30,76 je lepší než v předcházejícim dostihu starších. Na začátku cílové roviny se pokusil zaútočit PEGAS, ale potvrdil své genetické předpoklady a zacouval zpět. Až za distancí přišel dlouho schovávaný KADYNY, kterému nebyl schopný nikdo konkurovat. Za ním došli koně v pořadí MOVE YOUR VISION -MY AFANTOU (36) –BRUTAL ROCCO (11) – ATACK – BETAK DALA (5) - DESSON - CRIOSTAL – MYSTIC SWING (11) – KAPTAH – A GENTLEMAN (6,5) STRAIGHTWHISKEY (80) - PEGAS –FAVORITE BOY (100) - ROBINSON (30) - BIONIC FACE (14). Výrok jistě 2 ¼ - ½ - 1 ¼ - hlava – 1 – krk – 2 ¼ - hlava – ½ - 2 ½ - hlava – 1 ¼ - 1 ½ - 12 – 2. V boxech došlo k incidentu, když ROBINSON pokopal A GENTLEMANA, možná si při tom si i sám ublížil a tak jediný zástupce domácího chovu došel zraněný. Karlovický mák František Holčák dosáhl s hnědákem stáje Monte Negro již svého šestého derby vítězství a dohonil tak Jaroslava Maška a Františka Vítka na čele žebříčku. Slavil nadšeně, bohužel hodil již tradičně předchozí neúspěchy hřebce na jeho jezdce. Samozřejmě, že Jura Chaloupka zajel vítěze perfektně, ale byl to znatelně jiný kůň než před 3 týdny. Pro žokeje bylo první vítězství v derby pěkným dárkem k následným narozeninám. Malé pořadí bralo 1960 Kč, což mě posunulo na 4.místo letošního žebříčku, ve velkém se převádělo 5432 do závěrečného dostihu.

Tím byl trojkový handicap na 2400 metrů, který si v pomalém tempu (čas 2:37,99) odvodil Registanin syn REAPER (6). Jistě o 2 ¼ délky ho zdolal jen CHAMPAGNE ROSE (5,5) se Zatloukalem, první favorit PIEROT (2,2) byl o krk třetí. V jeho sedle se poprvé představil keňský žokej Wycliffe Matee, který je zatím na 3 měsíce ve stáji Pegas. Z převodu jsem ukrojil 2353 Kč, ale raději bych viděl medailovou pozici udržet CORVINU (5,5), ztrácející na čvrtém místě dalších 1 ¼ délky. Ale to už bych chtěl moc, i tak jsem byl se čtyřmi malými a jedním velkým za odpoledne nadmíru spokojený. Moje tarotová karta pro neděli byla 6 holí, vítězství ducha, triumf, úspěch. Es stimmt!

Autor: RedRum